Craiova meniu:

CFR Cluj-Napoca - Universitatea Craiova 1-2. Oltenii revin în cursa pentru titlu

[ Stiri Universitatea Craiova ]
[ : 2021-04-25 ]
[ Cluj-Napoca ]
[ Rom�nia ]

4887 Universitatea Craiova s-a impus pe terenul campioanei CFR Cluj, scor 2-1, intr-un meci din etapa a 3-a in Liga 1 Playoff. CFR Cluj a primit ambele goluri in urma unor faze fixe, momente ale jocului unde formatia din Gruia si-a consolidat in ultimii ani un statut de specialista.

Andrei Ivan a deschis scorul in minutul 27 cu o reluare din sase metri la coltul scurt. Intr-o prima faza Marius Constantin trimisese periculos pe poarta lui Cristi Balgradean, acesta respingand in fata.

Trei minute mai tarziu acelasi Ivan rata o mare ocazie cu un sut din interiorul careului din pozitie favorabila. S-a jucat cu garda jos, cu ocazii la ambele porti. Oltenii au ratat desprinderea prin Ivan din pasa lui Camara, iar gazdele au ratat prin Ciprian Deac in minutul 51.

CFR Cluj a restabilit egalitatea in minutul 54 prin Sigurjonsson dupa o faza de la coltul terenului.

Pana la final cele doua echipe au jucat mai degraba prudent la apararea rezultatului, oaspetii lovind decisiv in urma unei faze fixe. Dan Nistor a centrat pe scurt dintr-o lovitura libera si Alexandru Tudorie a pus capul pentru o reluare la coltul scurt.

Cele doua echipe ajung la 25 de meciuri in principala competitie interna, de noua ori s-au impus clujenii, de opt ori au castigat craiovenii, iar alte opt meciuri s-au terminat la egalitate.

: 9 ( 1 ) - !

08-05: Declarații înainte de meciul cu FC Botoșani
"Cu Botoșani vom încerca să ne regăsim încrederea. Trebuie să construim aşa cum o făceam în urmă cu câteva meciuri, să fim mai compacţi, mai agresivi când nu avem mingea"
Marinos Ouzounidis, antrenor U Craiova

"C ... [ ]
Stiri Universitatea Craiova

07-05: Spectatori pe stadion în Cupa României la finală ?
Planul Federației, care a înaintat deja oficial propunerea, este ca arena „Ilie Oană” să fie deschisă publicului, în data de 22 mai, în proporție de 50%.

„Federația Română de Fotbal confirmă faptul că a înaintat Co ... [ ]

06-05: Sepsi - Universitatea Craiova 2-0. Care titlu ?
Primul meci al etapei a 6-a in playoff s-a jucat la Sf.Gheorghe intre Sepsi si Universitatea Craiova. Sepsi a deschis scorul in secventele de final ale primei reprize prin capitanul Bogan Mitrea. Acesta a marcat cu o lovitura de cap din sase metri la ... [ ]

03-05: 0-1 la Clinceni, păcat de șansa avută
Universitatea Craiova a pierdut cu Academica Clinceni scor, 0-1, nereușind nici în al treilea meci să înscrie împotriva echipei din comuna Clinceni, județul Ilfov! Marius Constantin a deviat în proprie poartă o centrare venită de pe partea d ... [ ]

30-04: Programul până la finalul sezonului