Chelsea Londra a câștigat Champions League

[ Fotbal internațional ]
[ : 2021-05-29 ]
[ Porto ]
[ Portugalia ]

4919 A 66-a finala a Ligii Campionilor din istorie si a treia suta la suta englezeasa a fost castigata de Chelsea Londra dupa 1-0 cu Manchester City in disputa de la Porto. Unicul gol al meciului de pe Dragao a fost marcat de Kai Havertz in minutul 42 dupa o demarcare in spatele liniei defensive adverse. Havertz l-a depasit pe portarul Ederson si a marcat in poarta goala.

In partea secunda Chelsea a ratat desprinderea pe tabela prin Pulisic, jucator intrat pe teren in locul lui Werner.

Manchester City n-a reusit tot meciul sa-si creeze nici macar o singura ocazie clara de a marca, in pofida unei dominari teritoriale in multe momente ale jocului. Un singur sut pe poarta in dreptul “Cetatenilor” si acela in prima repriza e prea putin pentru a emite pretentii la un asemenea nivel.

: 9 ( 1 ) - !

29-05: Chelsea Londra a câștigat Champions League
A 66-a finala a Ligii Campionilor din istorie si a treia suta la suta englezeasa a fost castigata de Chelsea Londra dupa 1-0 cu Manchester City in disputa de la Porto. Unicul gol al meciului de pe Dragao a fost marcat de Kai Havertz in minutul 42 dup ... [ ]
Fotbal internațional

27-05: Lille este campioana Franţei
Lille OSC este noua campioană a Franţei, după ce a învins, în deplasare, în ultima etapă din Ligue I, cu 2-1, pe Angers. Au marcat: Fulgini ’90+1 / Jonathan David ’10, Burak Yilmaz ’45+1. Este al patrulea titlu pentru formaţia antrenat ... [ ]

26-05: Villarreal a câştigat Europa League
Formaţia spaniolă Villarreal a câştigat Europa League, câştigând după lovituri de departajare finala de la Gdansk cu Manchester United, scor 12-11. După 120 de minute, scorul a fost 1-1. Gerard Moreno a marcat pentru iberici în minutul 29, ... [ ]