[ Stiri sport diverse ]
[ : 2021-07-12 ]
[ Londra ]
[ Anglia ]

4935 Italia a castigat titlul european pe Wembley din Londra in urma loviturilor de departajare. Dupa 90 de minute scorul a fost egal, 1-1, rezultat care s-a mentinut si dupa cele doua reprize de prelungiri.

Anglia deschisese scorul in minutul 2 prin Luke Shaw, jucator care a intrat in istoria Campionatului European pentru cel mai rapid gol marcat intr-o finala a competitiei.

Italia n-a reusit sa desfaca apararea Angliei intr-o prima repriza perfecta pentru oamenii lui Gareth Southgate.

Englezii au facut deliberat pasul inapoi in partea secunda si Italia a pus stapanire pe joc.

Golul care plutea in aer pe masura ce minutele treceau a venit in minutul 68 dupa o faza fixa de la coltul terenului.

Chiellini s-a luptat ca un leu in careul englez, iar micutul Verratti a reluat cu capul spre poarta. Pe respingere capitanul italin Bonucci a strecurat mingea in poarta.

Italia a continuat sa ramana mai prezenta in joc, englezii acuzand ca o lovitura in plex golul incasat.

De altfel, Anglia a ramas cu un singur sut pe poarta pana in minutul 120, cand centralul olandez Bjorn Kuipers a fluierat finalul meciului.

De la agonie la extaz
Italia a deschis loteria loviturilor de la 11 metri cu transformarea lui Berardi.

A urmat golul Angliei marcat de Kane, dupa care a venit prima ratare. Pickford a aparat sutul lui Belotti, pentru ca apoi Maguire sa aduca Anglia in avantaj.

Bonucci a inscris cu sansa pentru 2-2, in timp ce Rashford s-a pierdut in scheme trimitand lamentabil in bara.

Bernardeschi tranforma pentru 3-2 cu un sut pe centrul portii. Italia revenea in avantaj si profita de ratarea lui Sancho, jucator anticipat de portarul Donnarumma.

Pickford a tinut-o in viata pe Anglia la sutul lui Jorginho, dar englezii aveau nevoie de gol la lovitura lui Saka.

Tanarul jucator de doar 19 ani n-a rezistat presiunii si a trimis in bratele lui Donnarumma.

Astfel, Italia obtine titlul european pentru a doua oara in istorie, dupa izbanda din 1968.

A fost doar a doua finala de Campionat European decisa la 11 metri, dupa cea din 1976.

Pentru Italia este primul trofeu major dupa titlul mondial cucerit in 2006 pe pamant german.

Caseta tehnica
Italia: Donnarumma – Di Lorenzo, Bonucci, Chiellini, Emerson (Florenzi ‘118) – Barella (Cristante ’54), Jorginho, Verratti (Locatelli ’96) – Chiesa (Bernardeschi ‘86), Immobile (Berardi ’55), Insigne (Belotti ’91). Selecţioner: Roberto Mancini.

Anglia: Pickford – Walker (Sancho ‘120), Stones, Maguire –Trippier (Saka ’71), Phillips, Rice (Henderson ’74, Rashford ‘120), Shaw – Mount (Grealish ’99) – Sterling, Kane. Selecţioner: Gareth Southgate.

Arbitri: Bjorn Kuipers – Sander van Roekel, Erwin Zeinstra.

: 9 ( 1 ) - !

12-07: Italia castiga EURO 2020

Anglia deschisese scorul in min ... [ ]
Stiri sport diverse

07-07: Italia în finala Euro 2021
Italia a învins Spania la penalty-uri, 4-2, după 1-1 după 90 și 120 de minute de joc, și s-a calificat în finala Euro 2021! ... [ ]

18-05: CFR Cluj s-a impus la Botoșani și a cucerit titlul de campioană
CFR Cluj este fosta și totodată noua campioană a României. Aceasta s-a impus la limită, scor 1-0, în deplasare, în fața formației FC Botoșani și și-a asigurat titlul cu o etapă înainte de finalul play-off-ului Ligii 1. Golul care a făc ... [ ]

23-04: Programul Romaniei la turneul olimpic de fotbal
Romania a fost repartizata in Grupa B la tragerea la sorti care a avut loc, marti, la sediul FIFA de la Zurich.

Tricolorii vor intalni Honduras, Coreea de Sud si Noua Zeelanda.

Programul Romaniei la turneul olimpic:
... [ ]

27-02: Dinamo, umilită c-o manită de Viitorul
FC dinamo a fost surclasată de FC Viitorul Constanţa cu scorul de 5-0 (3-0), vineri sear7, în primul meci din etapa a 25-a a Ligii I. Dinamo a suferit cel mai drastic eşec din acest sezon, în faţa unei echipe care nu mai câştigase de opt etap ... [ ]